Saving Money with DIY Edibles

You’ve probably heard that you can save money by making your own edibles. But is it really worth it? How much money can you save?

Recently, we analyzed the cannabis market to figure out how much money you can save by making your own edibles instead of buying them. Cannabis prices vary widely from state to state. For the purpose of this analysis, we used the average prices in Colorado.

Ingredient

Amount Average % THC Average Price

Shake

1 oz 20% $100

Flower

1 oz 20%

$220

Concentrate 7 gm 60%

$245

Edible 100 mg n/a

$24

Table 1: Colorado Prices

At first glance, it might seem like buying a ready-made edible could be an okay value for your money. After all, the average price for an edible is much lower than the average price for an ounce of flower. But how many edibles can you make from raw ingredients?

DIY Edibles: Cost per Milligram

This table shows the approximate number of milligrams you can expect to get when you infuse or extract THC from your own raw materials. As you can see, the price of a 100-milligram edible is much lower when you make it yourself.

Ingredient Process Yield (mg) Price/100 mg
1 oz 20% shake @ $100 Alcohol extraction (advanced) 5600 $1.79
1 oz 20% shake @ $100 Alcohol extraction (basic) 4480 $2.23
1 oz 20% shake @ $100 Infusion (butter) 4480 $2.23
1 oz 20% flower @ $220 Alcohol extraction (advanced) 5600 $3.93
1 oz 20% flower @ $220 Infusion (butter) 4480 $4.91
1 oz 20% flower @ $220 Alcohol extraction (basic) 4480 $4.91
7 gm 60% concentrate @ $245 n/a 4200 $5.83
100 mg candy bar at $24 n/a 100 $24.00

Table 2: Price per 100-Milligram Edible

Equipment Cost

But what about hidden costs? How much does the equipment cost? How long will the process take?

The next table shows the price for each 100-mg edible when the equipment cost is added. It also shows the approximate number of hours needed for each process.

As you can see, you can save money by making your own edibles on the very first batch, even when you include the price of the equipment in your cost! And remember, you only have to buy the equipment one time. After the first batch, the cost for a 100-milligram edible will be the same as shown in Table 2.

Ingredient Process Approx 1-Time Equip Cost Hours to Process Cost per 100 mg w/Equip
1 oz 20% shake @ $100 Alcohol extraction (basic) $66 20 $3.71
1 oz 20% shake @ $100 Infusion (butter, basic) $115 24 $4.80
7 gm 60% concentrate@ $245 n/a 0 1 $5.83
1 oz 20% flower @ $220 Alcohol extraction (basic) $66 20 $6.38
1 oz 20% flower @ $220 Infusion (butter, basic) $115 24 $7.48
1 oz 20% shake @ $100 Alcohol extraction (advanced) $450 24 $9.82
1 oz 20% shake @ $100 Infusion (butter, advanced) $365 24 $10.38
1 oz 20% flower @ $220 Alcohol extraction (advanced) $450 24 $11.96
1 oz 20% flower @ $220 Infusion (butter, advanced) $365 24 $13.06
100 mg edible @ $24 n/a 0 0 $24.00

Table 3: First Batch Cost per 100-Milligram Edible (Including Equipment)

Training Cost

But how long is it going to take to learn how to do this? Aren’t you going to lose money while you figure out the best way to make this stuff?

Luckily, Creative Cannabis Consulting can help! Our classes, held in your home and designed for 4 to 12 students, are priced so low that you will STILL save money on your edibles with the first batch! The next table shows the price per 100-mg edible with both the equipment and the training costs added in. As you can see, the price per 100-mg edible is STILL lower than the price of a ready-made edible, even when you include the cost of equipment and training (which are only one-time costs)!

Ingredient Process Class Price Cost per 100 mg
w/equip & class
1 oz 20% shake @ $100 Alcohol extraction (basic) $100 $5.94
1 oz 20% shake @ $100 Infusion (butter, basic) $150 $8.15
1 oz 20% flower @ $220 Alcohol extraction (basic) $100 $8.62
7 gm 60% concentrate @ $245 n/a $150 $9.40
1 oz 20% flower @ $220 Infusion (butter, basic) $150 $10.83
1 oz 20% shake @ $100 Alcohol extraction (advanced) $250 $14.29
1 oz 20% shake @ $100 Infusion (butter, advanced) $250 $15.96
1 oz 20% flower @ $220 Alcohol extraction (advanced) $250 $16.43
1 oz 20% flower @ $220 Infusion (butter, advanced) $250 $18.64
100 mg candy bar at $24 n/a 0 $24.00

Table 4: First Batch Cost per 100-Milligram Edible (Including Equipment and Training)

The Best Choice for You

Now that we have compared the cost of different production methods, which method is the best for you?

  • If you are not a daily edible user, we recommend that you make your edibles with concentrates. Although the cost per edible is a bit higher than with other DIY methods, concentrates are easy to cook with, no extra processing time is required, and you don’t need to buy any specialized equipment.
  • If you consume less than 100 mg of edibles per day for recreation, pain, or sleep, we recommend that you use the basic infusion method. This method can be done with a minimum amount of specialized equipment and will yield 2.5 to 8 months’ worth of edibles from one ounce of cannabis. The infusion method is a better choice if you plan to make edibles for recreational use or for conditions that can be treated with low doses such as pain and insomnia.
  • If you want to create an easy extract to treat medical conditions that require a high dose, we recommend that you use the basic extraction method. This method can be done with a minimum amount of specialized equipment and will yield 2.5 to 8 months’ worth of edibles from one ounce of cannabis. We recommend the extraction method over the infusion method for medical conditions that require a higher dose at each sitting, such as cancer or epilepsy.
  • If you are making edibles for multiple people, or consume more than 100 mg per day, we recommend that you upgrade to the advanced infusion method. This method requires a bit of specialized equipment and training, but you can infuse as much as 40,000 mg of THC (enough for four hundred 100-gm edibles) at one time.
  • If you want to get the most out of your raw materials for medical applications, we recommend that you upgrade to the advanced extraction method. This method requires specialized equipment and training, but it can extract ALL of the cannabinoids from your raw materials, which can be as much as 20 to 30% more than the infusion or basic extraction methods.

Whatever method you choose, DIY edibles are undeniably a better value than ready-made edibles, even when you factor in the cost of equipment and training. Contact us today to set up a class!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s